Laenud

Laenud

Laenutaotlus – lühiajaline laenu saamine 3 klikiga.

Laenupakkujad

Laenu võtmine (raha laenamine) parimatest laenupakkujatest, mis pakuvad odavaid laenuteenuseid.

Millele mõelda enne laenu taotlemist Eestis?

Laen on finantskohustus, mille peab ka tagastama. Seega tuleb ennem väga põhjalikult uurida enda sissetulekuid ning väljaminekuid seejärel hinnata enda võimekust ning suutlikkust laenu tagastamiseks.
Veel on mitmeid olulisis aspekte millele tähelepanu pöörata:

 • Kas laenuvõtmine on vältimatu?
  Mõtle, kas peale laenamise ei ole muud võimalust? Näiteks raha kogumine või vana asja maha müümine, et osta uus asemele. Mõtle väga hoolikalt kas tõesti ei ole teist võimalust ning ära rutta kohe laenama.
 • Millised on juba olemasolevad kohustused ning kas sissetulek on piisav?
  Mõtle enda juba olemasolevatele kohustustele ning ära unusta ka elamisraha ning tarbimisharjumusi. Veendu, et sinu sissetulekust piisab kõikide kohustuste tasumiseks ning jääb ka igapäevasteks väljaminekuteks.
 • Milline laen on sulle kõige sobilikum?
  See oleneb paljuski laenu otstarbest, enda majanduslikust seisust ning ka tagatiste olemasolust. Samuti mängib rolli siinpuhul laenuandja poolt määratud tingimused.
 • Milline laenupakkuja pakub kõige paremate tingimustega laenu?
  Tänapäeval on selleks on erinevad laenuvõrdlusportaalid, kus on kliendi jaoks välja toodud soodsamad ja paindlikumad laenud. Seal on reastatud Eesti laenuandjad ning nende tingimused (intressid, makseperioodid, tagastatav summa ja kõik muu oluline). Veendu, millised tingimused on sinu jaoks parimad ning ära kiirusta otsustamisega!
 • Kas laenu otstarve on piisav?
  Laenu ei tasu võtta igapäevasteks kulutusteks vaid juhul, kui see õigustab end ka pikemas perspektiivis ning on tõesti vajalik.
 • Kas laenuandja võimaldab maksepuhkust?
  See on oluline eriti pikaajaliste laenude puhul, kuna kunagi ei tea mis võib juhtuda aastate jooksul ning mis hetkel võivad tekkida makseraskused. Veendu laenuandja potensiaalsetes tagasimakse võimalustes.
 • Kas saad laenulepingust aru?
  Laenulepingus lepitakse kokku kõik laenu tingimused- laenuperiood, laenusumma, maksegraafik, intressimäär, viivisemäär, tagatised ning muud kulud.
  Kindlasti loe hoolikalt kõik lepingupunktid läbi ja veendu, et mõistad neid. Kui miski jääb selgusetuks siis kindlasti küsi laenuandjalt lisainfot.

Millele tähelepanu pöörata laenu võtmisel?

Laenu võtmisel tuleb tähelepanu pöörata mitmele olulisele punktile:

 • Laenuandja usaldusväärsus
  Teha põhjalik taustauuring laenuandja kohta. Lugeda erinevaid arvamusi ja arvustusi antud laenuandja kohta, et veenduda tema maines.
  Kas tema tingimused on selged ja nähtavad või hoopis väikeses kirjas ning võimalikult vähe nähtavad? Sellised laenuandjad võiks välistada, kuna nende usaldusväärsus langeb oluliselt kuna üritavad tingimusi minimaliseerida.
  Oluline on ka laenuandja laenukalkulaator, kui seal on olemas kõik vajaminevad andmed (intress, krediidi kulukuse määr, kuumakse kui ka tagasi makstav summa) siis see tõstab laenuandja usaldusväärsust mitme kordselt, kuna kõik on nähtav ja selge taotleja jaoks.
 • Laenu odavus, et kui palju läheb laen reaalselt maksma?
  Veendu ka selles, kui palju pead lõpuks laenu tagastama ja leia enda vajadustele vastav kuid soodsaim laen.
 • Võrdle erinevaid laenuliike ja laenupakkumisi erinevate laenuandjate juures.
  Jälgi kui suured on kuumaksed, intressid, krediidi kulukuse määrad ning teised lisakulud. Tutvu erinevate laenuandjate hinnakirjadega.
  On ka palju laenuvõrdlusportaale, mis on sinu eest töö ära teinud ja järjestanud erinevate tingimuste põhjal parimad laenud ja aitavad sind soodsama ja paindlikuma laenu leidmisel!
 • Tutvu laenukuludega
  Intress on laenu hind, mida tuleb laenu kasutamise eest maksta. Sellest oleneb paljuski laenu kuumakse ja tagasi makstav summa. Jälgi, et ei aja segamini kuuintressi ja aastaintressi, kuna need erinevad mitme kordselt!
  Intress on vaid üks osa laenukuludest, kuid tihtipeale pööratakse tähelepanu vaid sellele ja seda ehmatavam on lõpuks tagasi makstav summa.
  Tegelikult on kõige olulisem jälgida krediidi kulukuse määra (KKM) aasta kohta. Krediidi kulukuse määr hõlmab enda alla absoluutselt kõik laenuga seotud kulud (intressid, lepingutasud, lepinguhaldustasud). Seda märgitakse protsentuaalselt ning mida kõrgem on krediidi kulukuse määr seda kallim on ka laen!

Peamised regulatsioonid laenupakkujatele?

 • Laenufirmal peab olema Finantsinspektsiooni poolt väljastatud tegevusluba.
 • Laenufirma on kohustatud kontrollima laenu taotleja krediidivõimekust.
 • Esmakordsel laenamisel on laenupakkuja kohustatud läbima uue kliendi isikutuvastamise protsessi. See on kindlaks määratud seadusega- Rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadus.
 • Kliendil on õigus nõuda krediidilepingu tühisust, kui krediidi kulukuse määr on kolm korda kõrgem, kui Eesti Panga avaldatud viimase kuue kuu keskmine tarbimislaenude kulukuse määr. Laenatud summa peate siiski tagasi maksma, kuid tasumisele ei kuulu teised liiga kõrged nõuded (meeldetuletuskirjad, leppetrahvid).
 • Laenuandja võib kliendile väljastada meeldetuletuskirja eest 5eurose arve, kuid esimene kiri peab olema saadetud tasuta ning seda tasu saab küsida vaid ühe korra, mitte saata tasulisi meeldetuletuskirju korduvalt.
 • Pretensioonide korral pöördutakse vahekohtu asemel riikliku kohtu poole.

Kas intressita laen on võimalik või reklaamitrikk?

Intressita laen on võimalik vaid juhul, kui olete esmakordne klient, kes laenab väiksema summa (üldjuhul kuni 1000€) ning maksab laenu tagasi 30 päeva jooksul. Vastasel juhul peate te tasuma täisintressi.
Kuid siinkohal peab ka mainima, et mingis osas on see ka reklaamitrikk kuna meelitab juba olemasolevaid kliente samuti laenupakkuja laene uudistama ja ehk ka laenama.

Ohtude vältimiseks jälgi neid punkte

 1. Võrdle erinevaid laenupakkumisi ja leia nende seast kõige soodsam laen. Selles aitavad sind erinevad laenuvõrdlusportaalid.
 2. Veendu, et vaatad aastaintressi, mitte vaid kuuintressi. Need erinevad mitme kordselt.
 3. Intressist veel olulisem on krediidi kulukuse määr, kuna see sisaldab kõiki laenu kulusid. Intress on vaid osa sellest.
 4. Veendu, et laenu tagasi maksmine oleks sulle jõukohane ning et oled võimeline õigeaegselt tagasimakseid tegema.
 5. Ole endas täiesti kindel, kui hakkad laenu taotlema. Veendu, et tõesti pole muud varianti kui laenamine.
 6. Enne allkirjastamist loe korralikult läbi kogu laenuleping. Jäta meelde, et laenutaotlus ei ole siduv ja sa saad alati laenust keelduda!